Desiderata 2

30. září 2012 v 20:55 | Metus |  Desiderata
Tony neví nic o lásce. Člověk, ke kterému se kdy dostal nejblíž, byla Pepper, a pak to královsky posral. V každém případě je těžké snažit se žít normální život, zachraňovat svět a být za všech okolností nebezpečně atraktivní. Ve vztazích není dobrý, sakra, dokonce mu dá práci vycházet s Avengers. Láska by mu v životě akorát nadělala bordel. Tony se vyzná ve vědě, v dobrém pití, zná křivky žen a ví jak zapříčinit, aby se věci děly podle jeho vůle, ale opravdu neví vůbec nic o lásce.


"Řekni mi znovu, co se stalo."
Steve ho zahnal do kouta v jeho vlastní dílně, kde pracoval na opravách svého obleku. Touhle otázkou ho pronásleduje od doby, co se udála ta věc na střeše.
"Ten příběh se nezměnil, Kapitáne. Amora střelila po Lokim nějakým voo-doo a on pak prostě zmizel."
Dává to asi tolik smyslu jako jejich ostatní setkání s padouchy, ale Steve vypadá, jako by si myslel, že mu Tony zatajuje nějaké důležité informace. K tomu však opravdu není co jiného říct a Tony si je celkem jistý, že to, jak se Loki dostal do rozpaků, nemusí nikomu vyprávět. Sám je z toho docela vedle.
"To prostě nedává smysl," řekl Steve. "On prostě zmizel? To je všechno?"
"Někdy je to prostě tak jednoduchý, jak to vypadá." Tony nechal svůj oblek a prokřupal si krk. Pak svou pozornost znovu obrátil k obleku. V jeho levé paži stále unikala hydraulická kapalina. "Jestli se vrátí, zjistíme to. Alespoň to je na tom dobré, ne?"
"Já nevím," zapochyboval Steve, "zdá se mi to příliš… jednoduché."
Tony pokrčil rameny a popleskal Steva po zádech.
"To bude dobrý," řekl mu na uklidněnou.
Nebude to dobrý.
Tony, jako obvykle, nespí. Celou noc zůstal přilepený ke svému pracovnímu stolu a hrál si s mechanikou v levé paži svého obleku. Dále pak opravil všechny spálené části, kam ho Amora zasáhla svým kouzlem. Nebylo to úplně přepálené, což je dobrá zpráva. Už si nedělal příliš velké starosti s tou záležitostí ohledně Lokiho, ale pořád o tom musel přemýšlet. Chtěl vědět, co za kouzlo Amora použila, že to přimělo Lokiho zčervenat. A on se rozhodně červenal, tím si byl Tony jistý. Amora věděla, že Lokiho nemůže zabít, tedy alespoň pro tu chvíli, ale přece jen říkala něco o tom, že ho přiměje trpět…
"Jarvisi, pusť mi nějakou náladovou hudbu, jo?"
Black Sabbath začali hlasitě řvát přes celou dílnu. Jarvis vždy uměl Tonymu vybrat dobrou muziku. Tony vytáhl nějaké schéma, ale nebyl schopen pracovat. Sice by mělo smysl pracovat na nějakých nových stabilizátorech pro jeho oblek, ale on se radši soustředil na svoje auta.
"Pane," ozval se Jarvis.
"Teď ne."
"Pane, Loki je tady."
"Loki je co?!" řekl Tony, otočil se a málem se podělal leknutím, protože kurva jo, Loki je tady.
Tonymu se v hlavě vynořila spousta myšlenek, které se začali plést dohromady, myšlenky jako jak a proč a kurva.
Jarvis už pravděpodobně ostatní informoval, že Loki je tu, ale Tonymu bylo jasné, že ho stihne zavraždit a zmizet daleko dřív, než vůbec někdo vkročí do dílny. Ale když vyprchala počáteční panika, Tony si uvědomil, že Loki vypadá… jinak.
Neví, jak si to vysvětlit, ale jakoby z něj něco zmizelo. Vypadá mnohem unaveněji než normálně, paže mu volně visí podél těla. Nevypadá, že sem přišel bojovat. Jeho tvář má jemné rysy, oči upřené na Tonyho, jakoby ho pohledem provrtával skrz naskrz, a ne v tom špatném slova smyslu. Vůbec nevypadá nebezpečně, což je na tom nejvíce znepokojující, protože Loki vypadá vždy nebezpečně. Vždy.
"Než mě zabiješ," řekl Tony, "měl bys vědět, že v tom tvém malém sporu s Amorou jsem byl absolutně na tvé straně."
Loki nic neřekl a Tony zariskoval a podíval se směrem k výtahu, zda přichází pomoc. Zatím byl pořád sám.
"Jo a taky je dost nečestný mě zabít, když jsem bez obleku. Takhle jsem bezbranný, však víš."
V ostrém světle své dílny mohl Tony vidět, jak si ho Loki měří pohledem, od bosých nohou až po konečky vlasů.
Pořád nic neříká a to Tonyho děsí mnohem víc, než jeho přítomnost. Zrovna se chystal říct, aby ho už Loki buď zabil, nebo nechal na pokoji, nebo cokoliv, hlavně ať už na něj přestane zírat, když konečně otevřel ústa.
"Nemáš ani ponětí, do čeho ses dostal. Říkal jsem ti, že máš odejít."
Severští bohové vždycky mluví hrozně nejasně. A Tonyho to neskutečně vytáčí.
"Podívej, jestli mě chceš zabít-"
"Nechci," řekl Loki a vypadal, že ho ten návrh urazil.
Tony se narovnal. Mezi ním a Lokim je takový zvláštní vztah. Jsou to nepřátelé, o tom není pochyb, ale Loki je zdaleka jedním z nejchytřejších zloduchů, se kterými kdy měl tu "čest" se potkat. Je to psychopat, jistě, ale je také velmi chytrý, pro jeho vlastní dobro, a Tony moc dobře ví, jaké to je. Slovní škádlení je u nich vlastně na denním pořádku, takže to, že právě nic takového nedělali, byla pro Tonyho červená vlajka na bitevním poli. Zkusil novou taktiku.
"Tak dobře. No, pokud nechceš odejít, budu tě muset zatknout. Nebo tak něco."
Vstal a, aby dokázal svůj úmysl, udělal krok vpřed. Stejně jako na střeše, udělal Loki krok vzad. Jeho prsty se zkroutily a narovnaly, jako by chtěl něco říct a stojí ho veškeré úsilí to neudělat. Tony s údivem zvedl obočí.
"Co ti Amora udělala?"
Skutečně na to nečekal odpověď a také žádnou nedostal. Loki byl vždy záhadný parchant, ale na to teď Tony opravdu neměl náladu.
"Dobře, můžeš vypadnout pak."
"Nemůžu," řekl Loki, čímž Tonyho na chvilku paralyzoval. To, že nevypadne a nemůže vypadnout, jsou dvě naprosto odlišné věci, a Loki je v tom, co říká, vždy naprosto přesný. On se naschvál vyhýbá tomu, aby Tonymu řekl, co se děje, což Tonyho činí čím dál tím zvědavějším. Z náhlého popudu se Tony rozhodl udělat dva kroky vpřed, jen aby viděl, co to s Lokim udělá. Loki překotně ustoupil dozadu, což Tony očekával, a pak se zhroutil na kolena, což Tony neočekával.
Chrčel a držel se za hruď, jako by trpěl nějakou hroznou bolestí, nebo jako by byl tak vyčerpaný, že už se nemůže dál pohybovat. Teď, když byl Tony blíž, mohl si všimnout, že Loki má puls rychlý jako králík.
V té chvíli prorazil Bruce dveře výtahu, již v Hulkově podobě, a řval. Steve a Natasha byli hned za ním. Loki se ani nepokusil postavit, natožpak bojovat. Zůstal skrčený na podlaze, jako by mu to nestálo za námahu.
"Páni," řekl Steve, "co jsi mu udělal,Tony?"
"Nemám ponětí."
A to byla pravda.
"Zavolejte Thora," řekl Fury. "Nezajímá mě, co sakra dělá v Asgardu. My ho potřebujeme tady."
Všichni sledovali Lokiho přes kamery v ústředí SHIELDu, na rty se jim draly spousty nezodpovězených otázek. Loki byl v zadržovací cele, což bylo zhruba natolik účinné, jako snažit se udržet vodu v síti, pokud jde o Tonyho názor. Ale i tak, Loki se nepohnul ani o píď. Jen tam tak stál a mračil se na dveře. Normálně, kdykoliv ho chytili, snažil se pohledem přes kamery vyprovokovat Thora, aby s ním mluvil. Pořád vypadal jako těsně před smrtí, jako by jeho tělo bylo pod neustálou fyzickou zátěží od doby, kdy ho viděli naposled.
Natasha a Clint spolu potichu mluvili v rohu, zatímco čekali, až se Bruce ve vedlejší místnosti uklidní, ale Steve se jen díval na Tonyho takovým tím pohledem, který má, když je zklamaný. A on byl, protože si myslel, že Tony jim neřekl všechno, co ví. Když si Fury odešel promluvit s Coulsonem, došel k Tonymu.
"Co se Lokimu stalo," řekl.
Tony si hrál na debila.
"Myslíš v jeho životě? Možná by sis měl promluvit s Thorem o tom, jak měl posraný dětství, z čehož usuzuji - "
"Tony…" řekl Steve unaveně.
"Hele," řekl Tony, "já skutečně nevím. Amora na něj dneska seslala nějaké kouzlo, ale bylo to jiné, víš? Jakože míň zelené, víc růžové. Navíc myslím, že ho to nebolelo, opravdu."
"A pak?" zeptal se Steve a Clint nevěřícně zareagoval: "Růžové kouzlo?"
Clinta oba ignorovali.
"No pak, ehm, já nevím. On… zčervenal. Eh ehm…" Tony se zatvářil nechápavě a mávnul rukou. "On prostě kurva zčervenal."
Chvilku bylo ticho a Steve se na Tonyho tvářil asi stejně, jako když se mu Tony pokoušel vysvětlit mobilní telefony, když Natasha vyhrkla: "Cože udělal?!"
Tony viděl, že mu moc nevěří, ale nemohl je za to vinit. Bylo to neuvěřitelné. Loki a zčervenání k sobě jdou asi stejně jako Thor a elegance. Nechápete to, ale to nic nemění na skutečnosti, že se to stalo. A co to všechno ve výsledku znamená, Tonymu stále ucházelo.
"Možná, že byl v bolestech," snažil se to pochopit Steve.
"Ne, on se stoprocentně červenal. Věř mi, já poznám, že se někdo červená, když to vidím."
"To je divný," oznámil Clint. "Můžou se vůbec bohové červenat? To prostě není normální."
Bylo to ještě divnější, když se objevil Thor.
Tony přehrál záběry z dnešního dne, aby se na ně Thor mohl podívat. Pokud se mu podaří identifikovat kouzlo, možná pak budou mít alespoň tušení, s čím se musí vypořádat. Všechno vypadalo normálně až do chvíle, co Amora zasáhla Lokiho svým kouzlem. Pak se Thor na počítač zašklebil takovým způsobem, jako by ho chtěl okamžitě rozmlátit kladivem, a skousnul čelist. Tenhle pohled se Tonymu vůbec nelíbil. Potom naběhl záběr na to, jak Loki znovu otevřel oči a, jo, je to stoprocentní, začervenal se.
"Toto je velice zneklidňující," oznámil Thor.
"Co je?" zeptal se Tony. "Vážně, co se děje?"
Thor se na Tonyho zadíval a jeho výraz změknul. To však Tonymu na náladě nepřidalo. Spíš naopak.
"Tohle kouzlo jsem již viděl," řekl Thor. "I když nevím, jak se dá zrušit. Zdá se, že Amora na mého bratra použila starobylé kouzlo, které teď do jisté míry ovlivňuje jeho tělo i mysl."
"Skvěle. Přesně tak. Teď to řekni ještě jednou, ale česky."
Thor se na chvíli zamyslel a pak řekl: "Ona na něj seslala kouzlo lásky. A zdá se, že Lokiho spojuje s vámi, Tony Starku."
"Cože koho spojuje s kým?"
Tony se ani nemůže smát, protože je doslova zmražen údivem, ale Clint to udělal za něj. Zajíkal se smíchem natolik, že se Tony bál, aby se neudusil, a Nataša tomu nikterak nepomohla, protože se smála taky. Všichni se smáli, dokonce i Kapitán Amerika si přikryl tvář ve snaze to zakrýt. Všichni, krom Thora a Tonyho.
"To… nemůže být pravda," řekl zničeně Tony. "Prostě nemůže. Už je to dávno, co jsem zjistil, že nežijeme v pohádce, protože kouzla lásky neexistují!"
A kdo vůbec může věřit Thorově schopnosti odhadnout správné kouzlo? Tony se přes kamery dívá do cely, kde sedí Loki, potichu a hrozně zlovolně, a prostě tomu nemůže uvěřit. Thor mu položil ruku na rameno.
"Obávám se, že nemáš pravdu. Oni existují."
Clint v pozadí zavyl: "Kurva kouzlo lásky! Tony, ah můj bože, ty máš štěstí, člověče. To je-" nedokončil, pod dalším návalem smíchu.
"Dobře. Všichni ven. Ven! Tebe nenávidím," řekl Tony a ukázal prstem na Clinta. "Prostě vypadněte."
Potřebuje minutu, nebo hodinu, nebo rok, aby prostě pochopil, co se sakra stalo. To, že je to zrovna Loki, kdo mu takovým způsobem zkřížil cestu, bylo zároveň směšné a neuvěřitelné. Tony si to zkusil představit z pohledu někoho jiného, například Natashi, aby to mohl posoudit z trochu objektivnějšího hlediska.
"Tony," řekl Steve a rty mu škubaly, jak se snažil nesmát. "Tony, poslouchej-"
Tony zvedl ruku, aby ho umlčel. Cítí se, jako by byl postavou ve vtipu, který nikdy nebyl legrační. Když Steve a ostatní konečně vypadli, ocitl se spolu s Thorem v tom nejtrapnějším tichu, které dosud zažil. Thor vypadal skoro žárlivě, jako by to měl být on, kdo ponese takové břímě, ne Tony. Ten se ani nesnažil onen pohled dešifrovat. Vztah mezi Thorem a Lokim byl vždy… zvláštní. To, co mu momentálně dělalo největší starosti, bylo, že v současné době je do něj zamilovaný super-padouch, avšak ne dobrovolně. To není něco, co by si Tony přál.
"Mrzí mě, co se stalo," řekl Thor. "Nevím, proč to Amora udělala, ale zaplatí za to."
Tony se poškrábal na obličeji. Jo, to má zatraceně pravdu, že za to zaplatí.
"Jo, to je vážně skvělý, ale pořád se musíme vypořádat s Lokim. Vážně nepotřebuju, aby se tu plížil, dokud se to kouzlo nezruší."
Oba se naráz podívali na kameru. Loki se na ně teď díval, jako by vycítil, že o něm mluví. Tony zaznamenal, že ho Thor chytl za rameno ve snaze ho uklidnit, že říká, že to bude v pořádku, ale co se týče Tonyho, přišlo mu, že tohle už v pořádku prostě nebude.
"Je dobře, že je tady," řekl Thor.
"Ne, myslím, že není."
Thor zavrtěl hlavou.
"Ty to nechápeš. On cítí fyzickou bolest, když není v tvé blízkosti," řekl. "A já nechci vidět, jak můj bratr trpí."
No, to vysvětluje, proč se Loki ukázal v Tonyho dílně a vypadal jako smrt. Musel trpět už opravdu hodně, aby spolkl svou hrdost a skutečně za ním přišel. Tony si zkusil představit, jak moc špatné to bylo, že to dokázalo zlomit jeho ego. Skoro by se cítil špatně, kdyby se nejednalo o Lokiho.
"Bez urážky, Thore, ale tvůj bratr je pořád, však víš, zlý."
Ale i tak Tony chápal, že Thorovi na tom vůbec nesejde. Nikdy. Loki u něj byl vždy na prvním místě a Avengers to tak museli brát. To byl důvod, proč ho nikdy nesměli zabít. Thor by je zabil všechny, kdyby někdo ublížil jeho malému bratříčkovi.
"Je to můj bratr," řekl Thor, jak Tony očekával.
Podíval se zpátky na kameru a zamračil se. Tony nevěděl, jak se s tím má vypořádat. S Lokim, který vyhazuje města do vzduchu a poštvává proti Zemi mimozemskou armádu, se Tony dokázal vypořádat. Loki, který je do něj nedobrovolně zblázněný a projevuje cosi nebezpečně podobného emocím, to je úplně jiný příběh.
"Dobře," řekl. "Co s ním budeme dělat?"
"Zůstane tu," řekl Fury, který se náhle vrátil do místnosti.
"Pardon," ohradil se Tony. "Kdože tu zůstane?"
"Loki."
Thor, stojící vedle něj, měl samozřejmě radost, ale Tony nechápal, proč tak Fury rozhodl.
"Chápete, co říkáte? Loki, tady? V naší údajně nejtajnější základně? Ten padouch Loki?"
"Děkuji vám Starku, že jste zdůraznil to, co je jasné," řekl Fury. "Podívejte, když je Loki tady, nemůže páchat škody jinde." Fury si zamnul ruce. A je to. Je to oficiální. "Když se to kouzlo zlomí-"
"Když on to kouzlo zlomí."
"- když on to kouzlo zlomí, tak se s tím budeme muset vypořádat, ale právě teď nedělá nic pro to, aby vám ublížil, Tony, takže navrhuji, abychom toho využili."
Tonymu se nelíbilo, jak to zní, a právě teď je asi pět vteřin od toho, aby chytnul hysterický záchvat. Abychom toho využili. To snad Fury nemyslí vážně. Co chce, aby Tony dělal? Požádal o květiny? Loki nemá vůbec nic, co by měl Tony zájem využívat. Ledaže by tím využíváním Fury myslel požádat Lokiho, aby udělal, cokoliv si zamane, a on bude souhlasit. V tom případě by ho Tony požádal, aby si obarvil vlasy na růžovo, ale za to by ho Thor nejspíš zabil.
"Tímhle musíme porušovat nejmíň dvacet protokolů. Nemůžeme jen tak nechat známého kriminálníka, aby s námi jen tak v klidu bydlel."
"Ano, můžeme," řekl Fury. "Ty protokoly jsem vymyslel já, takže je mohu měnit, jak uznám za vhodné. A Loki tu zůstane, dokud se s tímhle bordelem nevypořádáme."
"Nenávidím vás," řekl Tony. "Doufám, že vám vypadne druhé oko."
--- to be continued ---
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Saku-chan Saku-chan | E-mail | Web | 9. října 2012 v 20:35 | Reagovat

Ta poslední hláška s tím okem zabila XDDDDD Wá už se těším na další díl! :3

2 Lex-san Lex-san | Web | 11. listopadu 2012 v 10:44 | Reagovat

Souhlas se Saku-chan :) Ale vidina zamilovaného Lokiho... vážně skvělý.

3 Starvation Starvation | Web | 14. května 2013 v 16:34 | Reagovat

Teda, celou dobu si dopředu v hlavě přehrávám, co se asi tak dál bude dít...
Moc se mi líbí, jak jsi vystihla Clintovu "zákeřnou" povahu, Rogersovu typickou "chladnou hlavu" (která se však nedokázala ubránit smíchu při představě Lokiho zamilovaného do Tonyho), ovšem co mi tak úplně není jasné je Thorův bratrský komplex.
Avšak celé tohle moje dumání a koumání zazdila poslední věta: "Doufám, že vám vypadne druhé oko." -> to je prostě zabijácký :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama